20 Temmuz 2010 Salı

Dana pirzola


Çok pahallı. Allah'ım ne pahallı hem de. Hele ki Günaydın'dan alıyorsan. Ama işte bir keresinde büyük adadaki KöşkOrman Otel'de yemiştik. O gün bugündür aklımızdaydı. Otel'in sahibi Cem Bey (ulan iyice Hıncal Uluç & Ayşe Özyılmazel eksenin kayıyor dikkat!) eti Günaydın'dan alıyorum ben, her şeyin en iyisini alıyorum demişti. Kısmet geçen haftayaymış.

Günaydın'dan iki parça dana pirzola aldım. Sizi bana büyükada'dan Cem Bey tavsiye etti dedim. Kasaplar Cem Bey'in ismini duyunca gözleri parladı. İnsan sevgisi ile doludur Cem Bey dediler. Etlerin her birisi 370 gram olsun istermiş. bu konuda titizlikle ısrar edermiş. Böyle işletmeci bulmak gerçekten de zor. Neyse. Biz şimdilik kendi deneyimimize dönelim.

Günaydın'daki kasapların yönlendiriği üzere, tavaya biraz tere yağı koyup ateşi harladık. yağ kızdığı zaman da etleri attık. Beş dakika sonra etleri çevirdik ve bir beş dakika da diğer tarafını ve gerçekten de toplam on dakikada kalın, dövülmemiş pirzolalarımız pişmişti. Ha bu arada tavaya biraz da sarımsak dilimleri attığımızı hatırlatayım.

Tadım kısmına gelecek olursak... Gerçekten çok iyiydi. Dışı tam kıvamında pişmişti ve içi sulu ve yumuşaktı. Eğer etin içinin yumuşak olmasını sevmiyorsanız, kesinlikle bu eti denememek gerekir. Boşuna ziyan etmeyin. Bir daha ki pişirmemizde daha faklı ne yapılabilir diye düşündüğümüz zaman şu notları aldık;

teriyaki sos bu et türüne çok güzel gidebilir. yine ballı hardallı sos yumuşak etlerle çok güzel gidiyor. denenebilir.

şarap için ise ikinci bir post atacağım birazdan.

2 yorum:

  1. kendi etinizin fotoğrafını koysaydın daha güzel olmaz mıydı :)

    YanıtlaSil
  2. ya haklısın da onları bir türlü aktaramadık :)

    YanıtlaSil